WAŻNY KOMUNIKAT
    Informujemy, że sprawy urzędowe można załatwiać telefonicznie: 43 886 52 50 lub elektronicznie: [email protected] lub za pośrednictwem skrzynki e-PUAP: /9014rswu1e/skrytka.     
Gmina Pątnów - Aktualna Sytuacja Epidemiologiczna w Powiecie Wieluńskim

Kanały informacyjne

Biuletyn Informacyjny Gminy Pątnów

Gmina Pątnów na Facebook

Gmina Pątnów na Instagram

Gmina Pątnów na Twitte

Gmina Pątnów na Pinterest

Gmina Pątnów - Transmisje na żywo

Darmowe Powiadamianie SMS w Gminie Pątnów
Darmowe Powiadamianie w Gminie Pątnów
Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego

Aktualności

 Regionalny Turniej Sołectw” w Szadku

 2019-09-16    
1 września 2019 r. na Regionalnym Turnieju Sołectw w Szadku pod patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego, Starosty Zduńskowolskiego oraz Burmistrza Gminy i Miasta Szadek, Gminę Pątnów reprezentowały dwa sołectwa: sołectwo Bieniec oraz sołectwo Załęcze Wielkie.
Sołectwo Bieniec
Sołectwo Bieniec zgłosiło swój udział w trzech kategoriach: „Wystawa rękodzieła i przedmiotów użytkowych”, „ Tradycyjna potrawa regionalna” oraz „Prezentacja artystyczna”. Sołectwo reprezentowali: sołtys p. Stanisław Knetki, przewodnicząca KGW p. Marianna Łyczko, członkinie KGW i Rady Sołeckiej oraz młodzież. Delegacja liczyła osiemnaście osób. W pierwszej kategorii wystawiono wieniec dożynkowy, dekoracyjne kwiaty z bibuły, krepiny i kłosów zbóż oraz sianoludki - figurki zwierząt z siana i sizalu. W kategorii „ Tradycyjna potrawa regionalna” częstowano zupą dyniową z grzankami.
W rywalizacji artystycznej reprezentacja sołectwa zaśpiewała piosenkę ludową „W moim ogródeczku” przy akompaniamencie akordeonu, a solistka zespołu Aleksandra Konieczna, notabene najmłodsza uczestniczka, podczas występu zaprezentowała strój ludowy z 1920 roku tzw. „ wełniak”. Drugi występem w tej kategorii był montaż słowno-muzyczny na temat zwyczaju ludowego „ Pierzajki”. Pokazano w humorystyczny sposób stary zwyczaj ludowy darcia pierza i to, w jaki sposób przekazuje się w Bieńcu tradycję młodemu pokoleniu.
Jak podkreśla reprezentacja sołectwa Bieniec: „Ze wszystkich trzech rywalizacji jesteśmy zadowoleni, gdyż zupa wszystkim smakowała, rękodzieło się podobało, a za występ artystyczny otrzymaliśmy wyróżnienie w postaci dyplomu i nagrodę pieniężną w wysokości tysiąca złotych. Ten wyjazd zaliczamy do udanych, gdyż udało się dobrze zaprezentować Sołectwo i Gminę Pątnów, a także zintegrować społeczność lokalną włączając do współpracy młodzież. Serdeczne podziękowanie kierujemy do organizatorów za zaproszenie i miłe przyjęcie.”
Sołectwo Załęcze Wielkie
Przedstawiciele Sołectwa Załęcze Wielkie zaprezentowali się w dwóch kategoriach: „Prezentacja artystyczna” oraz „Tradycyjna potrawa regionalna”. Za oprawę artystyczną był odpowiedzialny Pan Jan Panek. Prezentacja „Zespół Załęczanie dobry na biesiadowanie” obejmowała pieśni ludowe regionu Załęcza Wielkiego z dawnych lat, przy których spotykały się starsze pokolenia. Znalazły się wśród nich takie utwory jak „Pieśń powitalna”, „W Załęczu zegary smutno biją”, „Tam na górze”, „Za stodołą, za wsią” i „W zielonym gaju” i „Głęboka studzienka”. Występ zdobył uznanie jury, zajmując trzecie miejsce w swojej kategorii.
Sołectwo przygotowało również regionalną potrawę. Za prezentację „Tradycyjna potrawa regionalna” odpowiedzialna była Pani Iwona Ciupa. Przygotowana przez mieszkanki Załęcza Wielkiego potrawa – karkówka faszerowana żurawiną otulona załęczańskim chlebem na zakwasie cieszyła się sporym zainteresowaniem. Na stoisku zaprezentowano również wiele innych potraw, które zdobyły uznanie wśród uczestników imprezy.
Dla sołectwa Załęcze Wielkie był to debiut na imprezie tego typu, niewątpliwie zakończony dużym sukcesem.
Reprezentacja sołectwa składa serdeczne podziękowania gospodarzom imprezy za wspaniałą organizację, a wszystkim obecnym za ciepłe przyjęcie. „Dziękujemy również Wójtowi Gminy Pątnów, Zarządowi Wspólnoty Gruntowej Wsi Załęcze Wielkie oraz innym osobom które pomogły w organizacji tego wyjazdu.”